U četvrtak, 8. listopada 2020. u prostorijama biskupijskog ordinarijata u Bjelovaru održan je sastanak dekana i povjerenika određenih povjerenstava Biskupije. Tema sastanka bila je pastoral u vremenu pandemije bolesti COVID-19. Na sastanku su sudjelovali: dekan zelinskog dekanata Vlado Bogdan, dekan križevačkog dekanata Stjepan Soviček, dekan vrbovečkog dekanata i povjerenik za pastoral mladih Zoran Grgić, kancelar i dekan cirkvenskog dekanata Damir Vrabec, dekan bjelovarskog dekanata Krešimir Žinić, dekan čazmanskog dekanata Dubravko Lauš, dekan garešničkog dekanata Većeslav Magić, generalni vikar Stjepan Ptiček, ekonom Josip Stipančević, zatvorski kapelan i župnik u Garešnici Dejan Tot, bolnički kapelan i župnik u župi sv. Antuna Padovanskog u Bjelovaru fra Marko Pustišek, predstojnik katehetskog ureda Mirek Hrvojić i župnik katedralne župe Branko Fresl.
Na početku sastanka, mons. Vjekoslav Huzjak podsjetio je sve prisutne na izazovne okolnosti koje proživljavamo i koje od nas traže promišljanje našeg pastoralnog djelovanja. Vrijeme koje je pred nama je vrijeme u kojem je opasnost od širenja virusa veća. Sve će dodatno zakomplicirati pojava gripe. Potrebno je dakle promišljati pastoral u biskupiji u takvim okolnostima koje nosi vrijeme pred nama.
Ova bolest ima socijalnu dimenziju. Među svima nama ima puno različitih stavova i reakcija. Treba vidjeti ono što je optimalno, racionalno. Stanje COVID-19 bolesti stvara među ljudima određenu psihozu – reakcije straha, nesigurnosti, tjeskobe… Crkva bi u toj situaciji trebala biti faktor stabilnosti i pozvati na stav s kojim bi vjernik trebao pristupati takvoj situaciji. Treba učiniti sve što je u našoj moći kako bi se spriječilo širenje te bolesti i isto tako pouzdati se u Boga.
Kada se suočava s pojavom bolesti COVID-19 i sprječavanjem njenog širenja na području pastoralnog djelovanja, ponekad se ne promišlja dovoljno teološki, nego se pristupa tehnički. No, upravo bi u smjeru teološkog promišljanja trebalo osmišljavati naše pastoralno djelovanje. Nailazimo tako na nekoliko područja o kojima treba promišljati:
- slavlja sakramenata
- katehetsko područje (župna kateheza i vjeronauk u školi, priprava za brak)
- briga za starije i nemoćne u obiteljima i staračkim domovima; bolnički pastoral
- caritas
- hodočašća
- medijski pristup
- blagoslov obitelji
- financijsko stanje naših župa
Nakon biskupovog uvoda uslijedila je diskusija po nabrojenim temama.
Prvo što je bilo istaknuto je problem različite prakse po našim župama koje vjernike često može zbunjivati i navoditi nepridržavanju mjera. Zaključeno je kako bi dekani trebali upozoriti svećenika za kojeg znaju da odbija poštivanje važećih epidemioloških mjera.
Nadalje, dotaklo se i pitanje pričesti na ruku jer taj način pričešćivanja neki vjernici nikako ne prihvaćaju.
Iznesen je prijedlog da se napiše jedna okružnica u vrijeme adventa u kojoj bi se jasno izrekle neke istine vjere koje su posebice dotaknute u ovom vremenu pandemije.
Postavljeno je pitanje prisutnosti tematike pandemije bolesti COVID-19 na našim web stranicama.
Raspravljalo se i o božićnoj ispovijedi te je zaključeno kako klasičnih velikih ispovijedi neće biti. Potrebno je biti što više na raspolaganju za ispovijed, posebice za vrijeme adventa.
Što se tiče blagoslova obitelji, rečeno je da svećenik treba nositi masku i rukavice te prethodno upozoriti vjernike da se ne će moći dugo zadržati.
Kako bi se imala određena jasnoća i ujednačenost prakse u našim župama, potrebno je u svakom uvodu u misu pozvati ljude na oprez, na poštivanje mjera, ali sve to utemeljeno na vjeri.
Na katehetskom području potvrđeno je kako je vjeronauk u školama osiguran, tj. vjeroučitelji poštuju sve mjere donesene na području obrazovanja te znaju kako postupati u slučaju odlaska u samoizolaciju. Sa župnom katehezom sve ostaje kao do sada, ali se ne smiju miješati razredi. Zaključno je također da je potrebno pregledati materijale dostupne online za župnu katehezu i napraviti vlastite. Priprava za brak nije problematična budući da nemamo toliku masovnost.
Priprema mladih animatora može se održati bez bojazni zaraze jer su grupe zatvorene, a mladi dolaze do mjesta održavanja susreta vlastitim prijevozom.
Na području pastorala duhovnih zvanja imamo molitvu za duhovna zvanja kao i materijale za rad s ministrantima pripremljenih u obliku 12 kateheza.
Na području bolničkog pastorala potvrđeno je da posjet bolesnicima nije zabranjen te se odvija redovito uz određene prilagodbe. Problematičniji je posjet staračkim domovima.
Što se tiče financijskih pitanja zaključeno je da treba nastojati s kapacitetom župe osigurati ono redovno.